Zaznacz stopień niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności
Wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie
Dysfunkcja narządu ruchu powodująca problemy w samodzielnym przemieszczaniu się
Zgoda lekarza specjalisty na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym lub wózka ręcznego z oprzyrządowaniem elektrycznym
Jak podaje Zarząd Funduszu w ramach Obszaru C (czyli likwidacji barier w poruszaniu się) osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą ubiegać się o pomoc finansową na utrzymanie sprawności skutera o napędzie elektrycznym. Na dofinansowanie zakupu inwalidzkiego skutera elektrycznego mogą natomiast liczyć wnioskodawcy spełniający kryteria uczestnictwa w programie oraz posiadające:
Wiek nie ma znaczenia, ale w przypadku kobiet do lat 60 i mężczyzn do 65 roku życia dodatkowym wymogiem jest wykazanie, że jest się osobą aktywną na rynku pracy.
Każda osoba, która chce ubiegać się o przyznanie wsparcia finansowego na zakup skutera elektrycznego, musi złożyć stosowny wniosek. Dokument w formie elektronicznej można przesłać od 1 marca 2023 roku za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia www.sow.pfron.org.pl.
To wdrożone w tym roku ułatwienie, które ma uprościć procedurę dla osób niepełnosprawnych. Co ważne – wnioskowanie o pomoc przez system SOW na etapie oceny zgłoszeń będzie dodatkowo punktowane.
Wszyscy wnioskodawcy mogą skorzystać z infolinii, kreatora wniosków i punktów konsultacyjnych. Dodatkowym ułatwieniem dla realizatorów jest też zniesienie obowiązku sporządzania sprawozdań.
Osoby zainteresowane otrzymaniem pomocy mają czas na przesłanie wniosku do 31 sierpnia 2023. Po tym czasie rozpocznie się etap oceny merytorycznej zgłoszeń.
Wszystkie otrzymane przez realizatora programu wnioski będą oceniane w systemie punktowym. Jak podaje Zarząd Funduszu, preferowane są między innymi:
Szczegółowe kryteria oceny merytorycznej zostały wskazane w treści programu, w rozdziale VI. 1.4–5 i określa je realizator programu.
PFRON dofinansuje między innymi skutery o napędzie elektrycznym o wartości do 7,5 tys. zł. Wysokość dofinansowania jest określana decyzją realizatora programu, a udział własny zakupu musi stanowić co najmniej 25% kwoty brutto.
Osoby mające problemy z poruszaniem się mogą zdecydować się np. na zakup elektrycznego skutera Zipp 3E 3-wheel. To model stworzony specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcjami uniemożliwiającymi samodzielne przemieszczanie się.
Skuter jest nie tylko ekologiczny, ale i ergonomiczny, a także zapewnia pożądany komfort jazdy. Wszystkie elementy zaprojektowano z troską o detale, mając na uwadze specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi.
Przede wszystkim pojazd powinien być dopasowany do szczególnych wymagań osób niesamodzielnych ruchowo. Jednym z podstawowych kryteriów, które musi spełniać, jest zatem wygoda. Odpowiednia ilość miejsca na nogi, ergonomicznie wyprofilowane, elegancko tapicerowane siedzenie z oparciem to elementy, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Praktycznym wsparciem są też składane oparcia pod ramiona, które ułatwiają przyjęcie odpowiedniej postawy podczas jazdy. Komfort bez wątpienia poprawia też widelec teleskopowy, dzięki któremu znacznie mniej odczuwalne są wszelkie nierówności wyboistej trasy. Duże wsteczne lusterka, kierunkowskazy i światła zapewniające doskonałą widoczność czy dywanik na platformie to detale, które w znacznym stopniu wpłyną na wygodę poruszania się na elektrycznym skuterze.
Modelem, który spełnia wszystkie te kryteria, jest np. skuter Zipp 3E z elektrycznym napędem E-Scooter. Poza względami użytkowymi wyróżnia go także imponująca specyfikacja techniczna. Pojazd jest w pełni ekologiczny i przyjazny środowisku.
Akumulator po naładowaniu do pełna pozwala na pokonanie aż 60 km. Napęd pozwala rozpędzić się do 25 km/h, a kierowca może skorzystać z trzech trybów jazdy. Wsparciem w manewrowaniu jest bieg wsteczny, z którego pomocą parkowanie czy zawracanie nie stanowią żadnego problemu.
Nie bez znaczenia jest też poziom hałasu – skuter ten pracuje bardzo cicho. Ładowanie i utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie technicznym jest niezwykle proste i niedrogie. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się przygotowano specjalne wygięte wentyle, ułatwiające pompowanie kół. Akumulator można zaś naładować z domowego gniazdka.
Zakup wymarzonego pojazdu z elektrycznym napędem wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku obowiązkowych formalności. Każdy skuter elektryczny, którego moc wynosi więcej niż 4 kW, musi zostać zarejestrowany i ubezpieczony. Na szczęście stawki składek OC są o wiele niższe niż w przypadku samochodów osobowych. Roczny koszt opłacania OC zwykle nie przekracza 300 złotych.
Do rejestracji skutera elektrycznego konieczne są:
Maksymalnie po 30 dniach od daty złożenia wniosku musi on zostać rozpatrzony. Do chwili otrzymania dowodu rejestracyjnego kierowca dysponuje tymczasowym dowodem rejestracyjnym i może poruszać się skuterem, o ile zostało opłacone OC.