JAK UZYSKAĆ POMOC W ZAKUPIE SKUTERA INWALIDZKIEGO O NAPĘDZIE ELEKTRYCZNYM?

 

Ekologiczne pojazdy w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. W dokonywaniu przyjaznych dla środowiska wyborów pomagają programy wsparcia finansowego. Wydział ds. Komunikacji ogłosił, że już niebawem rozpocznie się przyjmowanie wniosków w ramach programu „Aktywny samorząd”. PFRON na dofinansowania do zakupu pojazdu o napędzie elektrycznym przeznaczył aż 220 milionów złotych. Sprawdź, jakie są kryteria i jaki skuter będzie można nabyć, korzystając z tej formy dotacji!

Instrukcja

Zaznacz stopień niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności

 
 

Wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie

 
 

Dysfunkcja narządu ruchu powodująca problemy w samodzielnym przemieszczaniu się

 
 

Zgoda lekarza specjalisty na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym lub wózka ręcznego z oprzyrządowaniem elektrycznym

 
 

Dofinansowanie do skutera elektrycznego – kogo obejmie?

Jak podaje Zarząd Funduszu w ramach Obszaru C (czyli likwidacji barier w poruszaniu się) osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą ubiegać się o pomoc finansową na utrzymanie sprawności skutera o napędzie elektrycznym. Na dofinansowanie zakupu inwalidzkiego skutera elektrycznego mogą natomiast liczyć wnioskodawcy spełniający kryteria uczestnictwa w programie oraz posiadające:

 • orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • dysfunkcję ruchową uniemożliwiającą przemieszczenie się,
 • specjalistyczną opinię lekarza, który wyraża zgodę na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym.

Wiek nie ma znaczenia, ale w przypadku kobiet do lat 60 i mężczyzn do 65 roku życia dodatkowym wymogiem jest wykazanie, że jest się osobą aktywną na rynku pracy.

W jakiej formie i w jakim terminie należy złożyć wniosek?

Każda osoba, która chce ubiegać się o przyznanie wsparcia finansowego na zakup skutera elektrycznego, musi złożyć stosowny wniosek. Dokument w formie elektronicznej można przesłać od 1 marca 2023 roku za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia www.sow.pfron.org.pl.

To wdrożone w tym roku ułatwienie, które ma uprościć procedurę dla osób niepełnosprawnych. Co ważne – wnioskowanie o pomoc przez system SOW na etapie oceny zgłoszeń będzie dodatkowo punktowane.

Wszyscy wnioskodawcy mogą skorzystać z infolinii, kreatora wniosków i punktów konsultacyjnych. Dodatkowym ułatwieniem dla realizatorów jest też zniesienie obowiązku sporządzania sprawozdań.

Osoby zainteresowane otrzymaniem pomocy mają czas na przesłanie wniosku do 31 sierpnia 2023. Po tym czasie rozpocznie się etap oceny merytorycznej zgłoszeń.

 

Jakie kryteria należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie do skutera elektrycznego?

Wszystkie otrzymane przez realizatora programu wnioski będą oceniane w systemie punktowym. Jak podaje Zarząd Funduszu, preferowane są między innymi:

 • wnioski pozytywnie zaopiniowane przez eksperta w kwestii odpowiedniości pomocy do potrzeb
 • wnioski osób do 16 lat o znacznym poziomie niepełnosprawności, które posiadają orzeczenie wydane na podstawie więcej niż jednej przyczyny lub z uwagi na zaburzenia rozwojowe,
 • wnioski złożone w SOW w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP,
 • wnioski osób, które z oferowanej pomocy chcą skorzystać po raz pierwszy.

Szczegółowe kryteria oceny merytorycznej zostały wskazane w treści programu, w rozdziale VI. 1.4–5 i określa je realizator programu.

Jakie pojazdy można nabyć w ramach programu?

PFRON dofinansuje między innymi skutery o napędzie elektrycznym o wartości do 7,5 tys. zł. Wysokość dofinansowania jest określana decyzją realizatora programu, a udział własny zakupu musi stanowić co najmniej 25% kwoty brutto.

Osoby mające problemy z poruszaniem się mogą zdecydować się np. na zakup elektrycznego skutera Zipp 3E 3-wheel. To model stworzony specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcjami uniemożliwiającymi samodzielne przemieszczanie się.

Skuter jest nie tylko ekologiczny, ale i ergonomiczny, a także zapewnia pożądany komfort jazdy. Wszystkie elementy zaprojektowano z troską o detale, mając na uwadze specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi.

Na co zwrócić uwagę, wybierając skuter?

Przede wszystkim pojazd powinien być dopasowany do szczególnych wymagań osób niesamodzielnych ruchowo. Jednym z podstawowych kryteriów, które musi spełniać, jest zatem wygoda. Odpowiednia ilość miejsca na nogi, ergonomicznie wyprofilowane, elegancko tapicerowane siedzenie z oparciem to elementy, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Praktycznym wsparciem są też składane oparcia pod ramiona, które ułatwiają przyjęcie odpowiedniej postawy podczas jazdy. Komfort bez wątpienia poprawia też widelec teleskopowy, dzięki któremu znacznie mniej odczuwalne są wszelkie nierówności wyboistej trasy. Duże wsteczne lusterka, kierunkowskazy i światła zapewniające doskonałą widoczność czy dywanik na platformie to detale, które w znacznym stopniu wpłyną na wygodę poruszania się na elektrycznym skuterze.

Modelem, który spełnia wszystkie te kryteria, jest np. skuter Zipp 3E z elektrycznym napędem E-Scooter. Poza względami użytkowymi wyróżnia go także imponująca specyfikacja techniczna. Pojazd jest w pełni ekologiczny i przyjazny środowisku.

Akumulator po naładowaniu do pełna pozwala na pokonanie aż 60 km. Napęd pozwala rozpędzić się do 25 km/h, a kierowca może skorzystać z trzech trybów jazdy. Wsparciem w manewrowaniu jest bieg wsteczny, z którego pomocą parkowanie czy zawracanie nie stanowią żadnego problemu.

Nie bez znaczenia jest też poziom hałasu – skuter ten pracuje bardzo cicho. Ładowanie i utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie technicznym jest niezwykle proste i niedrogie. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się przygotowano specjalne wygięte wentyle, ułatwiające pompowanie kół. Akumulator można zaś naładować z domowego gniazdka.

O czym należy pamiętać po zakupie skutera elektrycznego?

Zakup wymarzonego pojazdu z elektrycznym napędem wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku obowiązkowych formalności. Każdy skuter elektryczny, którego moc wynosi więcej niż 4 kW, musi zostać zarejestrowany i ubezpieczony. Na szczęście stawki składek OC są o wiele niższe niż w przypadku samochodów osobowych. Roczny koszt opłacania OC zwykle nie przekracza 300 złotych.

Do rejestracji skutera elektrycznego konieczne są:

 • złożenie wniosku,
 • dokument homologacji COC lub świadectwo zgodności z WE,
 • oświadczenie z informacjami do rejestracji w ewidencji pojazdów,
 • opłacenie kosztów skarbowych,
 • dowód osobisty,
 • dowód zakupu pojazdu.

Maksymalnie po 30 dniach od daty złożenia wniosku musi on zostać rozpatrzony. Do chwili otrzymania dowodu rejestracyjnego kierowca dysponuje tymczasowym dowodem rejestracyjnym i może poruszać się skuterem, o ile zostało opłacone OC.